Nowoczesny druk na szkle znajduje wiele zastosowań.

Nowoczesny druk na szkle znajduje wiele zastosowań. Różnorodne techniki zdobienia szkła cieszą się rosnącą popularnością, a wykonywane dzięki nim m.in. dekoracje do domu potrafią odmienić każde wnętrze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych drukarek UV LED możliwe jest wykonywanie nadruków na szkle, które cechuje fotograficzna jakość oraz idealne odwzorowanie kolorów i detali. 

W jaki sposób powstają nadruki na szkle?

Druk na szkle, który wykonywany jest za pomocą drukarek UV LED, nie wymaga wcześniejszego przygotowywania powierzchni. Na szkło nanoszone są termoutwardzalne tusze, które tworzą odporną na działanie różnych czynników niszczących powłokę. Bezpośredni zadruk szkła przewyższa swoimi zaletami inne metody jego zdobienia np. laminowane. W celu podwyższenia trwałości nadruku stosuje się specjalne premiery. Proces drukowania na szkle możliwy jest dzięki zastosowaniu ploterów z odpowiedni dużym stołem roboczym, które pozwalają na druk wielkoformatowy. Powstały w ten sposób nadruk cechuje się wyjątkową odpornością na działanie czynników atmosferycznych, nie wydziela toksycznych oparów oraz jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu wykonywane nadruki na szkle mogą stanowić element wystroju wnętrz oraz znajdują zastosowanie na zewnątrz budynków np. w postaci paneli reklamowych, blatów stolików czy elementów balustrad. 

Jakie tusze stosuje się w przypadku druku na szkle?

Nowoczesny druk na szkle wymaga zastosowania specjalnych rodzajów tuszów. W tym przypadku stosuje się tusze polimerowe, które pod wpływem promieniowania ultrafioletowego tworzą na szkle jednolitą powłokę. Drukarki UV LED pozwalają m.in. na drukowanie bez marginesów oraz zadrukowanie krawędzi szkła, dzięki czemu estetyka wykonanych wydruków jest na najwyższym poziomie. 

Jakie są najważniejsze zalety druku na szkle? 

Druk na szkle ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest bezproblemowy transfer wybranej grafiki na powierzchnię szkła. Zadrukowane szkło może zostać natychmiast poddane dalszej obróbce, co znacząco skraca czas niezbędny do powstania konkretnego elementu. Co więcej, druk na szkle nie blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych, jest odporny na zmiany temperatury oraz wilgoć. Nie bez znaczenia jest też cena, jaką trzeba zapłacić za nadruk na szkle - pomimo zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych druk na szkle jest tańszy i mniej pracochłonny niż stosowane do niedawna na szeroką skalę laminowanie.

 

Nad Zalewem 10C Kraków 30-235 Polska

UP