Ploter to komputerowe urządzenie peryferyjne, które znajduje zastosowanie m.in. w drukarniach, agencjach reklamowych oraz pracowniach architektonicznych.

Ploter to komputerowe urządzenie peryferyjne, które znajduje zastosowanie m.in. w drukarniach, agencjach reklamowych oraz pracowniach architektonicznych. Dzięki niemu możliwe jest drukowanie wielkoformatowe oraz nanoszenie obrazów na różnego rodzaju materiały m.in. papier, folię oraz tkaniny. Plotery występują w różnych rodzajach - możemy podzielić je ze względu na technologię, w jakiej pracują oraz zastosowanie. Dowiedz się więcej na temat ploterów. 

Co to jest ploter?

Ploter możemy porównać do dużej drukarki, jednak urządzenie to cechuje się znacznie większą funkcjonalnością. W zależności od rodzaju plotery mogą wykorzystywać różną technologię, co wpływa m.in. na jakość wykonywanych dzięki nim wydruków. Plotery dzielimy także ze względu na ich typ, który przekłada się na konkretne zastosowanie urządzeń peryferyjnych. Wyróżniamy plotery, które służą:

  • nanoszeniu obrazów na różne materiały,
  • grawerowaniu obrazów i napisów,
  • cięciu różnych materiałów.

Najprostsze plotery wykorzystują technologię druku atramentowego oraz technologię druku laserowego. Nowoczesne urządzenia cechuje możliwość drukowania w technologii UV, która pozwala na nanoszenie obrazów na powierzchnię i krawędzie różnych materiałów. Plotery UV wyróżnia najwyższa jakość wykonywanych nadruków oraz możliwość zastosowania podczas pracy m.in. z drewnem, szkłem i tworzywami sztucznymi. Dzięki technologii UV usługi drukarskie zostały przeniesione na zdecydowanie wyższy poziom. 

Jakie zastosowanie mają plotery? 

Plotery znajdują zastosowanie w różnych branżach. Tradycyjnie plotery atramentowe i plotery laserowe wykorzystuje się podczas tworzenia różnych materiałów reklamowych, map, planów architektonicznych. Powszechnie wykorzystywane są w branży poligraficznej. Nowoczesne plotery UV znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży reklamowej, służąc do produkcji różnych materiałów promocyjnych i gadżetów reklamowych. Plotery UV stosowane są też producentów oryginalnych mebli, służąc nanoszeniu różnych nadruków np. na powierzchnię drewnianych frontów meblowych, paneli dekoracyjnych oraz dekoracji wnętrz. Wyjątkowa funkcjonalność nowoczesnych ploterów UV pozwala także na ich zastosowanie w procesie tworzenia dekoracji ze szkła np. szklanych ścian działowych i szklanych paneli ściennych. Mogą być także wykorzystywane w celu wykonywania nadruków m.in. na tkaninach, ceramice, metalu i plastiku.

 

Nad Zalewem 10C Kraków 30-235 Polska

UP